WSTĘP

W obecnych czasach, kiedy wyjście na siłownię jest niemożliwe spotkaliśmy się z problemem jak wykonać bezpieczny i jednocześnie efektywny trening w domu. Będąc na siłowni, mamy nie tylko dostęp do wielu sprzętów, a także do przestrzeni, która umożliwia nam swobodne poruszanie się. 

Dobra wiadomość jest taka, że od dziś możliwe jest wyjście do parków i lasów w celach rekreacyjnych, jednak nie każdy z nas może biegać, nie każdy z nas lubi, nie każdy ma odpowiednie buty i nie każdy chce ćwiczyć na oczach innych ludzi. Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, to znowu pojawia się problem sprzętu, który nie każdy z nas posiada, a intensywność tego treningu może odbiegać od tej, którą osiągaliśmy trenując ze sprzętem na siłowni. Jeśli jednak nie miałeś nigdy styczności z siłownią-bądź co więcej -aktywnością fizyczną, spacer będzie dla Ciebie rewelacyjnym krokiem naprzód, krokiem od którego śmiało możesz zacząć, a ten możesz uzupełnić o ćwiczenia ogólnorozwojowe i wzmacniające w domu.

TRENING W DOMOWYCH WARUNKACH

Wracając do treningu w domu. Nie ma co ukrywać, raczej większość z nas nie posiada domowej siłowni, bądź chociażby wolnego pokoju, który mógłby być w pełni wykorzystany jako salka do ćwiczeń. Zatem ile faktycznie miejsca potrzebujesz na wykonanie treningu, który pozwoli Ci utrzymać dotychczasowe osiągnięcia wydolnościowe czy sylwetkowe? Otóż…niewiele! I to jest wspaniała wiadomość. 

W gruncie rzeczy, najprostszym wyznacznikiem będzie jeśli znajdziesz w domu miejsce, w którym zwykle stawiasz rozkładaną suszarkę na pranie. O ile właśnie nie suszą Ci się ubrania właśnie odnalazłeś odpowiednie miejsce do ćwiczeń (liczę, że nie jest to łazienka, haha!). Wielkość tego miejsca można porównać do wielkości rozłożonej maty do ćwiczeń, bądź większego ręcznika. Liczę, że właśnie w głowie odwiedziłeś wszelkie pomieszczenia w swoim domu czy mieszkaniu i pomyślałeś ,, o tu! Tu mogę zacząć’’. 

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo (a w zasadzie, no sam powiedz, MAŁO miejsca). Potrzebujesz, z miejsca w którym stoisz, zrobić bezpieczny jeden krok w przód, jeden w tył oraz jeden do boku. Teraz połóż się na brzuchu. Jeśli jesteś w stanie położyć się na brzuchu, prostując nogi oraz trzymając dłonie pod brodą, gwarantuję Ci, że wystarczy Ci tyle właśnie miejsca. Warto, aby nad Tobą nie wisiała lampa, która nie pozwala Ci na swobodne wyciągnięcie ramion ku górze. Jeśli Twoim celem jest wzmacnianie, modelowanie, czy spalanie w tak wyznaczonym miejscu będziesz w stanie wykonać mnóstwo ćwiczeń, które adresują obrane cele. 

JAKIE TRENINGI MOŻESZ WYKONYWAĆ

W jakich treningach możesz przebierać? Wszelkie ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała typu: przysiady, pompki, wykroki, zakroki, wznosy bioder leżąc na plecach, podpory przodem (tzw. deski/plank)spięcia grzbietu czy ćwiczenia korekcyjne. A jeśli dodatkowo chciałbyś podnieść intensywność swojego treningu i nie masz żadnych przeciwwskazań do podskoków możesz truchtać w miejscu, wykonywać pajacyki czy wszelkie wariacje skipów, biegów, wyskoków, przeskoków. Również treningi Jogi, Pilates, HIIT (High Intensity Interval Training) czy inne treningi interwałowe to te, w które śmiało możesz uderzać. 

ZAKOŃCZENIE

Jeśli nie wiesz gdzie zacząć, nigdy nie ćwiczyłeś, nie wahaj się i odszukaj trenera, który pomoże Ci w odpowiednim dobraniu aktywności fizycznej, porozmawia z Tobą omawiając wszelkie za i przeciw. 

Poradzimy sobie! Jesteśmy w tym wszyscy razem! Walcz dzielnie i do szybkiego zobaczenia na siłowni!

Marta